HLR, Första Hjälpen och Hjärtstartare

Kunskap som räddar liv.

Hjärt- och lungräddning är en första hjälpen-behandling med bröstkompressioner och ofta med inblåsningar för att upprätthålla hjärtverksamheten och andningen hos en person med hjärtstillestånd. HLR rekommenderas till en person som är medvetslös och inte andas eller uppvisar gravt avvikande andningsmönster 

Vi har även HLR med hjärtstartare då deltagaren lär sig att självständigt agera om en vuxen person drabbas av hjärtstopp. Utbildningen består i huvudsak av praktisk träning. Efter genomförd utbildning skall du kunna utföra Vuxen HLR med hjärtstartare enligt gällande svenska riktlinjer. 
 



Kurslängd

1 dag

Tider

08:00 – 10:00

Priser

Deltagaravgift 1 250 SEK exkl. moms

På heldagsutbildningar ingår förmiddagsfika med smörgås, lunch, eftermiddagsfika med kaka i avgiften om inget annat anges.

KURSBESKRIVNING

Ett utdrag ur kursinnehållet:

– Konstatera hjärtstopp
– Larmrutiner
– HLR
– Användning av hjärtstartare
– Luftvägstopp

Anmäl intresse för framtida kursdatum

Välj datum och boka:

08 december, 08:00 - 11:30
Visby
Få platser kvar
Anmäl intresse för framtida kursdatum

Kort om Hansa Utbildning

Hansa Utbildning grundades 1990 och bedriver utbildningsverksamhet och erbjuder konsulttjänster inom ekonomi. Våra uppdragsgivare är först och främst ett stort antal av Gotlands företagare men även Arbetsförmedlingen, Region Gotland och Länsstyrelsen.

Företaget är hos bolagsverket registrerat som HUAB på Gotland AB. Org.nr. 556410-0179.

Kontakta oss / Information

Hansa Utbildning
Regementsgatan 2
621 50 VISBY

Telefon: 
Växel: 0498-20 50 85
Ekonomi: 0708-44 14 43

E-post: info@hansautbildning.se

Öppettider

Mån-Tors:     08:00-16:30
Fredagar:      08:00-15:30

Varmt välkommen!

Nyhetsbrev

Vi hjälper dig med bevakning av intressanta och viktiga utbildningar i din bransch. Gå med i vårt nyhetsbrev så meddelar vi dig när något är på gång. Du kan givetvis avsäga dig nyhetsbreven när du vill.
vc-logo
tillvaxtgotland_logo
uf
Back To Top